Manuální lymfodrenáž

Co to ta LYMFA vlastně je?

Lymfa (míza) je čirá bezbarvá tekutina, podobá se krevní plazmě. Vzniká z tkáňového moku, obsahuje tuky, proteiny, soli, vitamíny, minerály, hormony a lymfocyty, bakterie. Za normálních okolností denně protékají lymfatickým systémem zhruba čtyři litry tekutin. Na rozdíl od krevního oběhu lymfa nemá vlastní "pumpu", která by ji po těle rozproudila. Činí to pouze samotný pohyb jedince, a eventuálně tedy pomáhá lymfatická drenáž.

Funkčnost lymfatického systému je velmi důležitá pro imunitní systém člověka.

Denně buňky v těle vytvoří asi 2,5 l nové tekutiny (celkem máme asi 5-6l lymfy) a tu je potřeba přivést ze všech periférií do hlavního mízovodu a pak do krve. Pokud se tak nestane, míza se městná v tkáni - vznikají otoky, celulitida…Celulitida jsou nahromaděné tuky a škodliviny v těle na jednotlivých místech těla. Je to porucha mikrocirkulace krve a lymfy, jež následně změní podkožní vazivo a dochází k nepravidelnosti kůže, tzv. celulitidě. Tu mohou mít i štíhlé ženy. Není pravidlo, že se to týká výhradně žen s nadváhou.

Manuální lymfodrenáž je terapeutická technika, při níž se provádí konkrétní jemné hmaty, které uvolní lymfu. Ta dále proudí z mezibuněčného prostoru přes kapiláry, mízní cévy a uzliny a následně je nasáta do krevního řečiště. Hlavní mízovod ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce.

Na začátku musí lymfodrenáži předcházet tzv. uvolnění uzlin Ty největší se nachází na krku, podpaží a v tříslech. Jsou ale i v dutině břišní, tzv. vnitřní LS (tyto uzliny aktivujeme rozdýcháním do břicha při začátku drenáže).

Pokud není drenáž prováděna správně, může způsobit bolesti hlavy, rychlou únavu, zvracení, vznik nového, nebo zhoršení současného otoku (lymfedému). Lymfatické uzliny, do kterých ústí lymfatické cévy a kapiláry, odstraňují škodliviny z těla a následně krev obohacují o bílé krvinky, zde je to posílení imunity. Imunitní buňky zde ničí škodlivé mikroby.

Tato se lymfa pak spolu s dalšími látkami (soli, bílkoviny) v určitém místě dostane do krevního oběhu, odkud dále putuje do ledvin a vylučovacího systému. Ke zvětšení uzlin dochází nejčastěji při infekčních onemocněních (proto vám je lékař na krku prohmatává). Zvětšují se v důsledku aktivity imunitních buněk, které se zde nachází.

Manuální tahy nad lymfatickými cévami jsou vždy vedeny ve směru k lymfatickým uzlinám. Těmito pohyby dochází ke stimulaci pohybu lymfy. Tlak, který terapeut/masér vyvíjí dlaněmi a prsty, je velice jemný.

  • Správný tlak je opravdu jemný. Někdy je těžké uvěřit, že tak jemná manuální technika může být tak účinná. Lymfatický systém je uložen v podkoží, není žádoucí přítlak.
  • Směr hmatů je velmi důležitý, protože lymfa má být vháněna do správných lymfatických uzlin.  Je-li tlak vyvíjen opačným směrem, nemůže být terapie nikdy efektivní a naopak může uškodit.
  • Drenáž má pomalý rytmus i rychlost. Lymfatické cévy a uzliny se otevírají a následně zavírají, přičemž dochází k vypuzení lymfy do dalších úseků směrem k horní duté žíle. Odpovídající rytmus aktivuje parasympatický nervový systém, což vede i k relaxaci klienta.

Jak se na lymfodrenáž připravit a jak probíhá?

  1. Den předem a v den procedury hodně pijte.
  2. Ráno se nenatírejte žádným krémem.
  3. Drenáž probíhá nasucho, bez olejů, emulzí.
  4. Mějte volnější pohodlné spodní prádlo.
  5. Během drenáže prosím o maximální klid, jen nezbytná konverzace. Soustředím se.
  6. Během procedury je potřeba pít (min. 0,5 litr vody), budu důsledná :-)
  7. Po drenáži, ještě než opustíte lehátko, byste si měli nasadit kompresivní leginy/punčochy/rukávy (podpoříte a prodloužíte tím efekt drenáže). Více info ke kompresivnímu prádlu ZDE
    Týká se tedy především pacientů trpícím lymfedémy.
  8. https://www.medi-expert.cz/zdravotni-kompresivni-puncochy-maxis
  9. https://www.modom.cz/kompresivni-puncochy/kompresivni-puncochy-lytkove-cerne-sjh-151/
  10. Po drenáži opět pít, dodržet klidový režim. Žádné sportovní výkony, sauna, teplá koupel je tabu!

Varianty drenáží - na kterou se objednat?

Můžete zvolit pouze částečnou MLD, celková je pochopitelně nejlepší. Ta by měla by proběhnout alespoň každou třetí, čtvrtou návštěvu. Jinak se tedy částečné MLD dělí na dva okruhy:

  • DOLNÍ OKRUH: rozdýchání, uvolnění lmf. uzlin, dolní končetiny zepředu/zezadu, bedra, hýždě
  • HORNÍ OKRUH: rozdýchání, uvolnění lmf. uzlin, horní končetiny, hrudník, záda, krk

LYMFODRENÁŽ NELZE OBJEDNAT PŘES REZERVAČNÍ SYSTÉM. Je potřeba naplánovat konkrétní termíny v ideálních rozestupech. Kontaktujte mne proto prosím e-mailem a odladíme vše potřebné: masaze.kocourova@seznam.cz



Kdy se dostaví očekávaný výsledek?

Může se stát, že se efekt dostaví ihned, ale je zároveň běžné, že až po několikáté terapii. Lymfatikům je samozřejmě doporučováno absolvovat je častěji. Ve finále není ani tak důležité, kolik jich podstoupíte, ale aby byly pravidelné. Proto se obvykle nabízí permanentky nejčastěji na 10 terapií. Dle doporučení, které jsem získala, bývají nejefektivnější návštěvy po cca 3-5 dnech. Lze dodržovat i týdenní návštěvy, ale je to hraniční mez.

Efektivní jsou tzv. kúry: absolvovat 2x do roka sérii 8-10 lymfodrenáží na pročištění těla, posílení imunity, celková regenerace.

Mohu provádět MLD, ale pokud klient není součinný a nemá disciplínu, jsou mé snahy marné.

Samotná lymfodrenáž není samospásná - pro pozitivní výsledek je důležité dodržovat tyto zásady:

  1. pitný režim - před, při a po drenáži - pít, pít a pít. Čistou vodu! Denně tak 2,5 - 3 litry.
  2. komprese - ihned po LD je ideální navléknout kompresivní prádlo, týká se především lymfatiků
  3. dodržovat zdravý životní styl - pohyb (vyhýbat se dlouhému stání/sezení, křížení nohou...), vyvážená strava, omezení alkoholu.


Po absolvování LD je třeba dodržet klidový režim - tj. odpočívat, dopřát si jen lehké cvičení typu jóga, plavání atp.

A proč tolik pít? Lymfa potřebuje proudit, bez zvýšení pitného režimu jí tu možnost nedáte. Účinek 0.

A proč komprese? Prodloužíte tím efekt, kdy vám drenáží nastartuji rozproudění lymfy. Na noc už kompresivní prádlo není třeba. 

Bezprostředně po lymfatické masáži můžete cítit zhoršení pocitu únavy, bolest hlavy nebo zhoršení stavu vaší pleti v případě, že máte problémy s akné. Je to z důvodu, že tělu detoxikační proces trvá. Po několika hodinách, případně dnech tyto stavy samy odezní.

Manuální lymfodrenáže se využívají:

  • u chronické žilní nedostatečnosti a lymfatických otoků
  • proti bércovým vředům, prevence křečových žil
  • u bolestí svalů a páteře
  • u migrén
  • při pocitu těžkých nohou
  • pooperační stavy - prevence hluboké trombózy, pomáhá při pooperačních a poúrazových otocích, podporuje hojení, urychluje vstřebávání hematomů
  • při nadváze - aktivuje proces hubnutí (pohyb a zdravá strana nezbytná)
  • u celulitidy (prevence i způsob zmírnění)
  • regenerace po sportovních výkonech
  • pro celkovou detoxikaci, regeneraci a relaxaci organismu
  • posílení imunity

KONTRAINDIKACE - ty nejzásadnější:

  • veškeré akutní stavy - infekce, záněty, zhoubné nádorové onemocnění, akutní cévní onemocnění (riziko zhoršení stavu, rozšíření nemoci)
  • pokud jste léčeni na trombofilii, vyžádejte si souhlas k lymfodrenáži od svého lékaře
  • pokud jste prodělali jakoukoliv nemoc spojenou s krčními mandlemi, slezinou, ledvinami - vyžádejte si souhlas od svého lékaře
  • vynechte LD, pokud jste méně než 2 týdny po operaci
  • gravidita do 3. měsíce; silná a bolestivá menstruace
  • glaukom (zelený zákal)
  • neléčený vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění (zvýšený průtok krve = nápor na srdce)
  • hyperfunkce štítné žlázy (snížená funkce není kontraindikace)
  • chronická bronchitida, astma
!!!  Pokud se léčíte nebo jste sledováni lékařem kvůli onemocnění, konzultujte s ním prosím svůj stav a vyžádejte si jeho souhlas s lymfodrenáží. Bez jeho souhlasu vás bohužel neošetřím. Je to vaše zdraví!

Pěkné video ke zhlédnutí níže:

LYMFEDÉMY a LIPEDÉMY:

LYMFEDÉMY - jsou otoky, které vznikají při nedostatečném drenování lymfatického systému. Je to tedy porucha LS. Otoky postupují proximálně, tj. od konečků prstů (primární lfd), nebo místa přerušení lymf. cest (sekundární lfd) směrem k tělu.

  • primární - jsou symetrické (tj. obě končetiny) a hlavně jsou získané, tj. klient má predispozice již od narození. Projevit se ale mohou až po letech, třeba ve 40 letech a první změny jsou patrné právě na prstech končetin.
  • sekundární - je asymetrický otok a vzniká při lokálním přerušení lymf.cest - např. úraz, operace, ozařování, zánět atp. V důsledku překážky se zvýší tlak v lymfatických cévách, následně dojde k jejich rozšíření, a tím k vyřazení chlopní bránících zpětnému toku lymfy. Otok tedy může vzniknout např. v místě lokte/kolene/bérce (nikoliv od konečků prstů) a pokračuje proximálně směrem k lymf. uzlinám.

                         Primární lymfedém. Otoky začínají od konečků prstů, nad kotníkem je bérec zatím bez otoků.

Pokud tedy vidíte člověka například s jednou silnou paží, nebo nohou, který je jinak štíhlý, jedná se o sekundární lymfedém.

LIPEDÉMY - jsou otoky, které vznikají ukládáním tuku, postihují výhradně ženy. Jsou zpravidla doprovázeny celulitidou. Kůže je také náchylnější na tvorbu modřin.

Oproti lymfedému se jedná vždy o symetrický otok (tj. jsou postiženy obě končetiny současně). Ty se projevují distálně, tedy např. od třísel směrem k prstům. Shluky tukových buněk podkoží jsou uzavřeny ve vazivových pouzdrech. Postupně zbytňující se tukové buňky mohou vést k tlaku na žilní a mízní systém, a tím k utlumení látkové výměny.

LIPEDÉMY jsou otoky viditelně oddělené po kotníky - nárt, chodidlo a prsty bývají již úplně bez otoku. To je jejich poznávacím znamením.

Nejsou známy žádné formy prevence tohoto onemocnění. Nemoc zpomaluje (ale nezastavuje) zdravý životní styl a dostatek pohybu. Naopak průběh zhoršuje nadváha, výkyvy na váze, hormonální poruchy a podobně. Pomoci si můžete teplými zábaly (skořice, chilli, mořské řasy), sportem, nošením kompresních punčoch (v dnešní době se dají sehnat pěkné, slušivé, moderní).